21-28 kwietnia 2025r. to czas Międzynarodowego Tygodnia Ciemnego Nieba. To globalna inicjatywa mająca na celu zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczenia światłem oraz ochrony naturalnej ciemności nocnego nieba. Wydarzenie to zachęca do działań takich jak ocena oświetlenia wokół domu, udział w wydarzeniach i pokazach otwartych czy samodzielne organizowanie lokalnych wydarzeń edukacyjnych. Ciemne niebo jest istotne dla zdrowia ludzi, funkcjonowania ekosystemów oraz możliwości obserwacji astronomicznych. Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba to okazja, by wspólnie działać na rzecz zachowania nocnego nieba dla przyszłych pokoleń i dlatego też również w Polsce podejmujemy jak zwykle inicjatywę w ramach Programu Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS-OPP we współpracy z Light Pollution Think Tank. Wiele organizacji i podmiotów będzie zachęcało do świętowania tego tygodnia i zapraszało do wspólnych wydarzeń. My zebraliśmy kilka inicjatyw, o których wiemy, prezentując codzienny program, w którym wezmą udział nasi przedstawiciele, działacze czy naukowcy związani z problematyką zanieczyszczenia sztucznym światłem. Jeśli podejmują Państwo również działania w swojej miejscowości - zachęcam do podzielenia się z nami tym wydarzeniem, co umieścimy na niniejszej stronie jak i naszych social mediach. Oto przegląd niektórych z nich:
22.04.2025 (wtorek), godz. 18:30 – Spotkanie Rady Dialogu Obywatelskiego na rzecz Night Smart Village
W siedzibie Stowarzyszenia POLARIS-OPP w Sopotni Wielkiej 174 odbędzie się kolejne posiedzenie rady społecznej, w której udział biorą lokalni mieszkańcy, eksperci oraz przedstawiciele samorządu i instytucji. Głównym tematem będą dalsze działania w kierunku tworzenia modelowej wioski inteligentnej nocy (Night Smart Village), w tym wykorzystanie technologii przyjaznych ciemnemu niebu, rozwój astroturystyki i składane projekty w 2025 roku oraz planowanie lokalnych inwestycji infrastrukturalnych. Spotkanie potrwa ok. 1,5h. i ma charakter otwartej dyskusji i dialogu pod hasłem: "Jasna kawa pod ciemnym niebem", gdyż połączona jest bezpłatnym poczęstunkiem dobrej kawy z ekspresu ciśnieniowego. Warunkiem udziału jest wcześniejsze zgłoszenie udziału pod numer tel. 695 14 29 49 oraz wypełnienie klauzul RODO na miejscu. Spotkanie zakończy się wspólnymi pomiarami jakości ciemnego nieba przy użyciu urządzeń SQM oraz TESS na terenie Sopotni Wielkiej - pierwszego obszaru Dark Sky Community w Polsce.
23.04.2025 (środa), godz. 00:30 – Otwarte obserwacje maksimum meteorów roju Lirydy
Na terenie Miejsca Obserwacyjnego M/O-4E w Sopotni Wielkiej odbędą się około godzinne, nocne obserwacje jednego z najstarszych rojów meteorów – Liryd. Spotkanie dla miłośników nocnego nieba i fotografii astronomicznej na terenie IDSC w Sopotni Wielkiej. Udział możliwy po wcześniejszej rezerwacji poprzez Kontakt ze Stowarzyszeniem POLARIS-OPP. Wydarzenie uzależnione od warunków pogodowych.
24.04.2025 (czwartek), godz. 16:00 – Spotkanie podmiotów certyfikowanych marki „Żywiecki Raj”
W siedzibie Lokalnej Grupy Działania "Żywiecki Raj" w Łodygowicach odbędzie się spotkanie integracyjne i konsultacyjne dla lokalnych przedsiębiorców i organizacji posiadających certyfikat marki „Żywiecki Raj”. Wśród nich także przedstawiciele Sopotni Wielkiej promujący astroturystykę jako specjalizację regionu. Podczas spotkania planowane są dyskusje nt. nowego projektu współpracy międzysektorowej i możliwości finansowania wspólnych działań w ramach rozwoju regionu. Zainteresowani udziałem w pre-konsultacjach proszeni są o wcześniejszy kontakt. W ramach konsultacji z LGD można dowiedzieć się również jak i kiedy pozyskać dofinansowanie na założenie własnej działalności gospodarczej związanej z astroturystyką lub astrofotografią na obszarze gmin powiatu żywieckiego (za wyjątkiem miasta Żywiec) lub poprowadzić projekt społeczny zwiększający kompetencje miękkie osób zainteresowanych naukami ścisłymi. Terminy naboru wniosków jak i inne informacje można uzyskać kontaktując się ze Stowarzyszeniem LGD "Żywiecki Raj" - jedynej w Polsce, Lokalnej Grupy Działania, która posiada zapisy dot. ochrony ciemnego nieba w swojej Lokalnej Strategii Rozwoju dla obszaru Żywiecczyzny.
25.04.2025 (piątek), godz. 4:30 – Meeting obserwacyjny z teleskopami #202
Wczesnoporanne spotkanie obserwacyjne zorganizowane on-line przez Stowarzyszenie POLARIS-OPP, podczas którego widoczny będzie spektakularny układ Księżyca zbliżającego się do Saturna i Wenus. Spotkanie ma na celu nie tylko wspólne podziwianie nieba przez użyczane teleskopy w ramach programu "Przybliżmy Dzieciom Niebo", ale również promowanie ochrony ciemnego nieba przed wschodem słońca, kiedy zanieczyszczenie świetlne jest najmniejsze. Meeting ma charakter zamknięty, a zatem aby wziąć w nim udział (można również bez sprzętu), należy zgłosić swój udział do programu poprzez e-mail
26.04.2025 (sobota), od godz. 14:00 – Obchody MTCN 2025 w Ostoi Ciemnego Nieba w Chalinie
Uroczyste i otwarte dla wszystkich wydarzenie promujące ideę ochrony ciemnego nieba, corocznie odbywające się w okresie Międzynarodowego Tygodnia Ciemnego Nieba, jak zwykle zorganizowane zostanie przez Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie i we współpracy ze Stowarzyszeniem POLARIS - OPP. W programie m.in. warsztaty edukacyjne, pokazy nieba, rodzinne budowanie modeli pojazdów kosmicznych oraz wieczorne obserwacje nieba. O godz. 19:30 rozpocznie się Meeting z teleskopami #203 połączony z dwoma prelekcjami: „Night Smart Village – kolejny etap ochrony ciemnego nieba” oraz „W poszukiwaniu Marsa” – opowieść o najbliższych okazjach do jego obserwacji i okazie meteorytu, który będzie można obejrzeć tego wieczoru w Ostoi Ciemnego Nieba w Chalinie. Będzie również prezentacja dokonań w zakresie budowy miejsca obserwacyjnego w Izdebnie/Kaczlinie autorstwa Tomasza Zarasia, a główną atrakcją tego dnia będzie możliwość zwiedzania wnętrza modelu planety Mars z wystawy interaktywnej "Misja po Układzie Słonecznym" Stowarzyszenia POLARIS-OPP. Udział we wszystkich aktywnościach jest bezpłatny. Szczegóły na FB organizatora.
27.04.2025 (niedziela), godz. 23:00 – Warsztaty techniczne i pomiary ASTROMETEO
Nocne warsztaty prowadzone w ogródku pomiarowym ASTROMETEO w Sopotni Wielkiej, skupiające się na praktycznym badaniu wpływu sztucznego światła na nocne środowisko. Uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się korzystania z mierników jasności nieba (SQM oraz TESS), aplikacji mobilnych oraz metod dokumentowania źródeł zanieczyszczenia świetlnego. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Zainteresowanych prosimy o Kontakt.
Przez wszystkie dni MTCN 2025:Light Pollution Think Tank wraz z Programem Ciemne Niebo - Polska zapraszają do pobrania, wydrukowania i podpisania apelu do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w związku z brakiem regulacji prawnych w zakresie problematyki zanieczyszczenia światłem w Polsce. Zapraszamy zarówno podmioty prawne jak i osoby fizyczne do zapoznania się z zaproponowanym przez naukowców tekstem pisma, które można samodzielnie skierować do ustawodawcy z apelem o podjęcie kroków ku regulacji problemu "light pollution" w naszym kraju. Jest to pokłosie Dezyderatu nr 82 Komisji do Spraw Petycji do Prezesa Rady Ministrów w sprawie przeciwdziałania zanieczyszczeniu sztucznym światłem uchwalony na posiedzeniu w dniu 6 marca 2025 r.