fbpx

klucz-blackPo długim procesie przygotowań i zbieraniu doświadczenia, a także odpowiednich zasobów personalnych, mamy przyjemność zakomunikować, że od marca 2017 roku Program Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS - OPP, rozpocznie świadczenie usług w zakresie redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem, czyli instalowania, modernizacji, naprawy lub wymiany na prawidłowe urządzeń oświetlenia zewnętrznego oraz doradztwa w tym zakresie. Jako pierwszy tego typu podmiot wyspecjalizowany w tym zagadnieniu w Polsce, chcemy w ten sposób czynnie wpływać na ochronę ciemnego nieba zarówno od punktowych, pojedynczych realizacji, aż po całe rozwiązania infrastrukturalne w przyszłości w naszym kraju. Status tych usług będzie jednak odmiennie inny od obecnie oferowanych na rynku, gdyż mieszą się one w zakresie działalności pożytku publicznego...

 

 

Realizacją zleceń związanych z redukcją zanieczyszczenia sztucznym światłem, będzie zajmował się dział techniczny Stowarzyszenia POLARIS - OPP, w skład którego wchodzą m.in. koordynatorzy posiadający uprawnienia SEP do 1kV oraz przeszkolenia wewnętrzne z zakresu ochrony ciemnego nieba, a także specjaliści z dziedziny wdrażania "prawidłowych" projektów oświetleniowych i działacze programowi zaangażowani w popularyzację tematyki. Niekiedy będziemy także korzystać z wolontariatu pracowniczego, czyli wykonywanie niektórych czynności przez zawodowców z zaprzyjaźnionych firm branżowych. W dużym stopniu będziemy się jednak opierać o wykonane już realizacje związane z tym zagadnieniem jak i rozwiązania przychodzące ze Stanów Zjednoczonych z uwagi na współpracę z International Dark-Sky Association.

tablica oswietlenie dobre-zleNie zapominajmy jednak, iż w Polsce możemy się już pochwalić pierwszymi realizacjami tego typu jak np. wymiana oświetlenia ulicznego pod pierwszy w Polsce obszar ochrony ciemnego nieba CN-001 w Sopotni Wielkiej (180 opraw ulicznych), modernizacja oświetlenia zewnętrznego wybranych gospodarstw domowych, czy ograniczenie nieprawidłowych iluminacji obiektów architektonicznych, parkingów czy placów. Będziemy się także zajmować doradztwem przy wyborze prawidłowych opraw oświetlenia zewnętrznego, jednak nie będziemy prowadzić bezpośredniej sprzedaży lamp!

W ramach usług technicznych oferowanych w ramach Programu Ciemne Niebo, wystawiane mogą być faktury zw. VAT, a w początkowym etapie realizacji tych zadań zasięgiem obejmiemy głównie południową Polskę, a dokładniej woj. śląskie i część województwa małopolskiego.

Usługi w szczególności polecamy takim obiektom jak:
- obserwatoria astronomiczne,
- obszary chronione przyrodniczo i krajobrazowo,
- prywatne domy miłośników nocnego nieba,
- hotele i pensjonaty rozwijające astroturystykę,
- obiekty zainteresowane redukcją zanieczyszczenia światłem.

W ślad za wykonaną usługą techniczną ograniczającą ucieczkę sztucznego światła do otoczenia, będziemy także przyznawać danemu obiektowi lub miejscu specjalny, numerowany certyfikat zgodności oświetlenia zewnętrznego z zasadami ochrony ciemnego nieba. Większe lub znaczące dla okolicy bądź regionu realizacje, mogą być także po przejściu odpowiedniej procedury - wpisane na listę obszarów ochrony ciemnego nieba w Polsce z ewidencją CN-000.

Warto dodać, że pozyskane w ten sposób środki finansowe przeznaczamy w całości wyłącznie na realizację celów statutowych odnoszących się do Programu Ciemne Niebo, poprawiając w ten sposób ochronę naturalnej ciemności nocy w naszym kraju. 

Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

JJ Social Slider