fbpx

oswietlajtak logoPrawidłowe oświetlenie nie emitujące zanieczyszczenia sztucznym światłem praktycznie nie istnieje. Każde urządzenie wytwarzające je wprowadza do otoczenia mniejsze lub większe zakłócenie naturalnej ciemności i nawet miejsce, gdzie będzie zastosowane najlepsze oświetlenie, będzie gorsze od środowiska, w którym panuje czarna noc z blaskiem gwiazd czy Księżyca. Toteż jeśli stoimy przed wyborem czy montować zewnętrzne oświetlenie czy też nie i mamy ten wybór - zdecydujemy się na tą drugą opcję jeśli jest to możliwe i ochrońmy naturalność nocy. Niestety w większości przypadków obecny rozwój cywilizacyjny jednoznacznie utożsamiany jest ze światłem, a więc nauczmy się jak nim świadomie zarządzać, aby ograniczyć jego negatywny wpływ. Podobnie bowiem jak korzystamy z samochodów staramy się unikać wypadków, spożywając żywność wybieramy coraz częściej tą najzdrowszą, czy też ogrzewając nasze mieszkania i domy stosujemy ekologiczny opał nie paląc przynajmniej plastiku w piecach, tak i powinniśmy montować tylko takie lampy, które maksymalnie ograniczają zbędne zanieczyszczenie sztucznym światłem.

 

 

Mieszkańcy miast, miejscowości, a nawet niewielkich już wsi, stopniowo tracą możliwość oglądania gwiazd i planet na nocnym niebie. Zanika spektakularny widok kosmosu, który przez lata był inspiracją dla nauki i sztuki. Nieprawidłowe stosowanie zewnętrznych źródeł światła sprawia, że gwiazdy są po prostu niewidoczne, a nasza percepcja wzrokowa ulega zmianom. Przyczynia się to również do marnotrawienia energii, wzrostu ilości gazów cieplarnianych, utrudnień w prowadzeniu badań astronomicznych, a także negatywnie wpływa na naturalne ekosystemy i zdrowie człowieka. Racjonalne instalowanie oświetlenia pozwoli jednak w dużym stopniu uniknąć wszystkich tych skutków! Wystarczy odpowiedni jego dobór i zastosowanie instalacji kierujących strumień światła w dół, z możliwością jego przyciemniania lub ograniczania czasowego.

 

 

urzadzenia oswietleniowe 

Warto więć wiedzieć, jak prawidłowo instalować oświetlenie aby minimalizować zanieczyszczenie sztucznym światłem:

 

drogowe przycisk         parkowe przycisk
           
architektoniczne przycisk         przydomowe przycisk
           
przemysłowe przycisk         sportowe przycisk
           
ostrzegawcze przycisk         inne przycisk

 

 

linia pion1Rozumowanie, że zanieczyszczenie światłem jest najprostszym do rozwiązania problemem, gdyż zawsze można zrobić „pstryk” i problem zniknie, jest poważnym błędem, ponieważ to wyłączenie w rzeczywistości nigdy nie występuje, a rozwój i ekspansja urządzeń oświetleniowych jest coraz większa...

 

 

 

wymiana lampyTak samo jak nie można nagle zaprzestać produkcji paliw napędowych z ropy naftowej, tak samo nie można nagle pozbawić ludzi praw do korzystania ze sztucznego światła. Analogicznie więc zachęcając do jazdy na biopaliwach lub korzystania z odnawialnych źródeł energii, starajmy się zwrócić uwagę na możliwość wyboru pomiędzy jaskrawym halogenem oślepiającym wszystkich w okolicy, a przyjaznym dla oka abażurem lampy kierującym światło tylko w dół.

 

 

linia pion1Ochrona ciemnego nieba wcale nie oznacza konieczności rezygnacji ze światła. Oznacza ona używanie światła tam, gdzie faktycznie jest ono potrzebne  do wykonania danej czynności i w taki sposób, aby korzystanie z niego było jak najbardziej efektywne.

 

JJ Social Slider