Ciemne Niebo - VI Festiwal Ciemnego Nieba

baner VIFCN

Zapraszamy do udziału w VI Festiwalu Ciemnego Nieba, który jak co roku odbędzie się na terenie Sopotni Wielkiej w pierwszym, czynnym obszarze redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem. Główne punkty programu Festiwalu jak co roku zawierać będą m.in. mały koncert muzyczny na żywo, prelekcje tematyczne o ochronie ciemnego nieba i astronomii, a także co jest nowością od tego roku - aż dwie noce obserwacyjne z uwagi na maksimum Perseidów wypadające prawie idealnie w nów Księżyca. Co za tym idzie, ciemne niebo będzie naprawdę ciemne!

linia pion1Jednocześnie informujemy, że z uwagi na niekorzystne opinie i decyzje administracyjne, wydarzenie po raz pierwszy będzie miało charakter imprezy zamkniętej, objętej całkowitą rezerwacją miejsc wyłącznie dla osób zrzeszonych. Aby wziąć udział w tegorocznych obserwacjach i wydarzeniach VI Festiwalu Ciemnego Nieba, należy przystąpić do Programu Ciemne Niebo - Polska!

 

VI Festiwal Ciemnego Nieba będzie odbywał się w tym roku wg. następującego harmonogramu:

CN 001 Sopotnia11/12 sierpnia 2018r. (sobota/niedziela)

12:00 - otwarcie punktu rejestracyjnego VI Festiwalu Ciemnego Nieba w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej (wydawanie materiałów i identyfikatorów uczestnikom, przydzielanie rezerwacji wyposażenia obserwacyjnego, miejsc w obserwacjach plenerowych itp.)

18:00 - powitanie uczestników i gości na Sali Wielofunkcyjnej Stowarzyszenia POLARIS - OPP przy Obserwatorium Astronomicznym w Sopotni Wielkiej.

18:30 - prezentacja działalności Stowarzyszenia POLARIS - OPP wraz z historią powołania Programu Ciemne Niebo.

19:00 - wykład inauguracyjny "Metody redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem na przykładzie Sopotni Wielkiej" - koordynator główny Programu.

20:00 - wykład tematyczny: "Pomiary zanieczyszczenia sztucznym światłem na przykładzie sieci ALPS" - Koło Naukowe Studentów Astronomii, Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

21:00 - przerwa kawowa przed nocnym programem.

21:30 - wykład tematyczny: "Perseidy. Obserwacje i podstawy astrofotografii" - pracownik Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

22:00 - początek koncertu muzycznego na żywo zespołu KOLORY band na Sali Wielofunkcyjnej wraz ze zwiedzaniem kopuły Obserwatorium Astronomicznego zlokalizowanej na dachu (w przerwach między utworami). Podczas koncertu prezentowane będą w tle zdjęcia głębokiego kosmosu na dużym ekranie (mgławice, galaktyki, gromady gwiazd itp.), zaś widownia będzie wyposażona w krzesełka i ławki dla zainteresowanych. Niestety z uwagi na ograniczenia lokalowe, nie będzie możliwości rozłożenia leżaków czy koców na Sali tak jak to miało miejsce w 2017 roku na hali sportowej!

 

KOLORYband

KOLORY band to prężnie rozwijający się zespół będący swoistego rodzaju "wschodzącą gwiazdą" na polskiej scenie muzycznej. Grał na wielu festiwalach takich jak Woodstock, Jarocin, czy Open'er Festiwal oraz debiutował już w stacjach radiowych jak np. Antyradio. Z początkiem sierpnia 2018r. nagrywa również swój kolejny klip muzyczny z wykorzystaniem scenerii wnętrza Stacji Kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej, co jest niejako nawiązaniem do nurtu prezentowanego podczas poprzedniej realizacji z klipu dla utworu "Too Late" z 2017 roku:

 

 

0:00 - zakończenie koncertu na żywo - przerwa organizacyjna.

1:00 - nocny spacer grupy uczestników VI Festiwalu Ciemnego Nieba po obszarze ochrony ciemnego nieba "Szlakiem Miejsc Obserwacyjnych Stowarzyszenia POLARIS - OPP" na terenie Sopotni Wielkiej wraz z podziwianiem rozgwieżdżonego nieboskłonu na tle panoram i nokturnów Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Uczestnicy otrzymają wyłącznie lampki koloru czerwonego. Prosimy nie zabierać źródeł ze światłem białym.
______________
(w przypadku niepogody)

1:00 - przegląd zdjęć ciemnego nieba na projektorze multimedialnym w Sali Wielofunkcyjnej przy muzyce typu ambient-space wraz ze śledzeniem zmian i prognoz pogody na najbliższe godziny. 

3:00 - zakończenie pierwszego dnia i nocy VI FCN.

 

12/13 sierpnia 2018r. (niedziela/poniedziałek)

15:00 - zwiedzanie wystawy "Tradycje i zwyczaje związane z niebem na Żywiecczyźnie" pod 7m. namiotem sferycznym Fundacji Satelitarnej Polarisu, znajdującym się nieopodal siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP.

17:00 - wykład tematyczny: "Dziedzictwo kulturowe związane z niebem ze szczególnym uwzględnieniem regionu Żywiecczyzny. cz. II" - pracownik Parku Etnograficznego w Ślemieniu.

18:00 - seans na pokładzie Stacji Kosmicznej YSS pt. "Light pollution z orbity" wraz z prezentacją seansu nad makietą ochrony ciemnego nieba w skali H0 "Sopotnia Wielka 2050" i zwiedzaniem okolicznościowej wystawy plakatów nt. problematyki zanieczyszczenia sztucznym światłem przy współpracy z Planetarium Śląskim w Chorzowie.

21:00 - przerwa kawowa przed nocnym programem.

21:30 - szkolenie BHP przed wyprawą terenową na obserwacje maksimum Perseidów w pozycji leżącej na łóżkach polowych.

22:00 - pobranie sprzętu obserwacyjnego przez uczestników z magazynu Stowarzyszenia POLARIS-OPP i wymarsz grupy obserwacyjnej na jedno z pobliskich Miejsc Obserwacyjnych w obszarze ochrony ciemnego nieba CN-001 Sopotnia Wielka.

23:00 - samodzielnie rozłożenie stanowisk obserwacyjnych przez uczestników - gotowość do obserwacji, rozdanie map nieba, latarek ze światłem czerwonym, racji energetycznych itp.

perseid23:30 - szkolenie praktyczne z gwiazdozbiorów na niebie przy użyciu lasera i mapek z konstelacjami. Omówienie podstaw obserwacji meteorów, skala magnitudo, obliczanie stopni sfery niebieskiej, określanie prędkości, zliczania zjawisk Perseidów itp.

1:00 - zajęcia ruchowe w postaci quizu astronomicznego na rozruszanie grupy - możliwość wygrania globusu nieba. Kontynuowanie obserwacji meteorów w pozycji leżącej.

2:00 - warsztat z zakresu astrofotografii Perseidów przy użyciu aparatu lustrzanki cyfrowej i statywu dla każdego z uczestników - osoba, która uchwyci najwięcej meteorów na zdjęciu ciemnego nieba otrzyma nagrodę - okaz meteorytu Gao!

3:00 - zakończenie obserwacji plenerowej. Oczekiwanie na wschód Słońca - dla osób, które pozostaną do momentu pojawienia się na niebie tarczy Słońca przewidziano symboliczne nagrody niespodzianki związane z tematyką nieba!

______________
(w przypadku niepogody)

22:00 - uruchomienie sztabu pogodowego Festiwalu Ciemnego Nieba (analizy prognoz i zdjęć satelitarnych na projektorze, prezentacja obserwacji Perseidów na żywo z Internetu z miejsc, gdzie jest pogodne niebo, w oczekiwaniu na zmianę pogody, zwiedzanie kopuły Obserwatorium Astronomicznego przy muzyce typu ambient-space).

messier50:00 - prezentacja gwiazdozbiorów za pomocą symulatora nieba w wersji programu komputerowego oraz z wykorzystaniem jedynego w swoim rodzaju, cyfrowego teleskopu z Wirtualnego Obserwatorium Ciemnego Nieba (uczestnicy po kolei samodzielnie będą mogli nacelować dowolny obiekt i zaprezentować go innym w wersji symulacji obrazu w wyciągu okularowym teleskopu!).

1:00 - zajęcia ruchowe w postaci quizu astronomicznego na rozruszanie grupy - możliwość wygrania globusu nieba.

1:15 - warsztaty nocne z prelekcją interaktywną pt. "Jak złapać spadającą gwiazdę" - autorstwa popularyzatorów nauk ścisłych ze Stowarzyszenia POLARIS - OPP .

2:00 - warsztat z zakresu spostrzegawczości na czujność w symulowanej obserwacji Perseidów - osoba, która uchwyci najwięcej meteorów otrzyma nagrodę - okaz meteorytu Gao!

3:00 - zakończenie programu zastępczego na wypadek niepogody. 

 

(przerwa na sen i odpoczynek)

17:00 - spotkanie uczestników VI Festiwalu Ciemnego Nieba na Sali Wielofunkcyjnej Stowarzyszenia POLARIS - OPP - prezentacja wyników obserwacji.

17:15 - wykład podsumowujący: "Łzy św. Wawrzyńca, gwiazdy, niebo i Księżyc w kulturze" - pracownik Parku Etnograficznego w Ślemieniu.

18:00 - przegląd zdjęć z nocnych obserwacji Perseidów, rozdanie nagród i upominków wraz z wręczeniem certyfikatów udziału z warsztatów i szkoleń nt. tematyki ochrony ciemnego nieba przez koordynatorów Programu Ciemne Niebo - Polska.

19:00 - oficjalne zakończenie VI Festiwalu Ciemnego Nieba.

 

Warunki udziału

Z uwagi na konieczność organizacji imprezy zamkniętej, warunkiem udziału jest członkostwo w Programie Ciemne Niebo - Polska w jednym z dowolnych poziomów zaangażowania przy minimum rocznym stażu lub też zapisanie się do Programu w postaci złożenia deklaracji członkowskiej oraz dokonaniem opłaty na minimum 10 miesięcy do przodu (składka minimalna to 10zł./miesiąc) !

Pobierz deklarację >>>                          pobierz PDF                         pobierz DOC

Dane do wpłaty składki programowej:
Stowarzyszenie POLARIS - OPP
02 1160 2202 0000 0000 2853 5258
Tytułem: "składka członkowska Programu Ciemne Niebo"

Z uwagi na trudność poruszanych zagadnień oraz konieczność samodzielnego przetransportowania sprzętu obserwacyjnego z miejsca wydania na stanowisko obserwacyjne (ok. 100m pieszo przez pola), sugerujemy aby minimalny wiek uczestników wynosił 12 lat. Osoby niepełnosprawne proszone są o zgłaszanie specjalnych potrzeb, jak również przeanalizowanie możliwości swojego udziału z uwagi na konieczność poruszania się w terenie nocą z licznymi barierami naturalnymi itp. 


W razie wątpliwości lub potwierdzenia otrzymania miejsca na VI Festiwalu Ciemnego Nieba można kontaktować się za pośrednictwem adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub też telefonicznie na nr 33 863-46-93 (od godz. 12:00 do 21:00). O kolejności zakwalifikowania do udziału w VI Festiwalu Ciemnego Nieba decyduje kolejność nadsyłanych deklaracji lub staż członkowski w Programie Ciemne Niebo. Liczba miejsc ograniczona - przewidujemy maksymalnie 50-60 miejsc indywidualnych!

DSC05651 Zapraszamy!

 

JJ Social Slider