fbpx

Działania w Polsce

Mamy przyjemność poinformować, że miejscowość Sopotnia Wielka w Gminie Jeleśnia, w dniu 11 listopada 2023r. została ogłoszona przez Dark Sky International w USA, pierwszą w Polsce i 10-tą w Europie lokalizacją o statusie Dark Sky Community! Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia transmisji na żywo, a później nagrania z momentu uroczystego ogłoszenia (kod dostępu: FLw.x5pc ) i odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Sopotni Wielkiej. Warto dodać, że nominacja została nadana w szczególnym dla Polski momencie obchodów Roku Kopernika 2023r. Życzmy sobie, aby ten tytuł stał się przyczynkiem do zmiany przepisów na rzecz zrównoważonej polityki oświetlenia zewnętrznego, gdyż obecnie nasz kraj jest jednym z najszybciej rozświetlających się regionów Europy, a tym samym tracących piękno nocnego, gwieździstego nieba, będącego niewątpliwie dziedzictwem kulturowym związanym z Mikołajem Kopernikiem.

W dniach 14-15 września 2023r. w Toruniu na terenie Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarski Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odbędzie się 7. edycja Ogólnopolskiej Konferencji nt. Zanieczyszczenia Światłem. W tym roku działania przygotowawcze organizował komitet składający się w większości z osób wchodzących w skład Light Pollution Think Tank, czyli grupy naukowców i działaczy udzielających się z ww. tematyce pod wspólnym szyldem jako LPTT. Jest to przedsięwzięcie aktualnie finansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO, któremu administruje Stowarzyszenie POLARIS - OPP prowadzące Program Ciemne Niebo - Polska. VII OKZS posiada w tegorocznej odsłonie bardzo rozbudowany harmonogram wydarzeń, składający się nie tylko z licznych wystąpień naukowców, badaczy i popularyzatorów redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem, ale i szereg działań towarzyszących z tytułu odbywającego w tym samym czasie, Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

XI Festiwal Ciemnego Nieba - 12-15.08.2023r. Sopotnia Wielka

XI Festiwal Ciemnego Nieba zmienia formułę z jednonocnej obserwacji przy muzyce pod gwiazdami, na dwunocną imprezę, która tym razem przypada w terminie 12-15 sierpnia 2023r. Warunki tego lata są wyjątkowo sprzyjające, gdyż jest to nie tylko długi weekend sierpniowy, podczas którego wypada maksimum "spadających gwiazd" Perseidów, ale i wydarzenie jest bardzo blisko nowiu Księżyca. Daje nam to możliwość organizowania obserwacji ciemnego nieba i warsztatów o tematyce redukcji zanieczyszczenia światłem w idealnych wręcz okolicznościach! Aby nie popełnić zeszłorocznego błędu pogodowego, zwiększamy więc szanse organizując plenerowe działania w dwie, a tak naprawdę aż trzy noce! Szczegóły programu poniżej...

 

XI Festiwal Ciemnego Nieba - dziękujemy za liczne przybycie i wspólnie spędzone chwile pod gwiaździstym niebem!

 

 

UWAGA! Nadal posiadamy jeszcze wolne teleskopy w ramach programu "De revolutionibus". Szczegóły i zasady można znaleźć na stronie: Pierwszy teleskop? Nie kupuj - weź od nas!

 

Pogodnego nieba i zapraszamy do śledzenia naszych social mediów. Kolejne aktywności już wkrótce!

JJ Social Slider