fbpx

wikipedia orgZanieczyszczenie światłem formuje nową politykę środowiskową brytyjskiego Zarządu Dróg i Autostrad, która zawiera informację na temat wpływu świateł LED na astronomię - kolejny przetłumaczony abstrakt z XXIX Walnego Zgromadzenia Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

Zarząd Dróg i Autostrad w Wielkiej Brytanii zastępują politykę G6 specyfikacji oświetlenia drogowego na autostradach (pierwotnie stworzoną w oparciu o prace autora) nowym uporządkowanym systemem punktowym nastawionym na środowisko, który może w sobie pomieścić osiągnięcia techniczne, takie jak oświetlenie LED.

System ten będzie oparty na modelowaniu nieba względem kąta odcięcia i został on opracowany w celu określenia względnej zanieczyszczenia światłem, które powstaje na skutek oddziaływania oświetlenia miejskiego i ma wpływ na środowisko. System ten obejmuje także badanie wpływu oświetlenia LED, która potencjalnie ma właściwości kierunkowe. Ale coraz częstsze wykorzystywanie niebieskich świateł LED może aż 5-krotnie zwiększać zanieczyszczenie światłem w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia. Jest to spowodowane zwiększonym rozproszeniem molekuł cząsteczkowych w atmosferze, co może potencjalnie prowadzić do astronomicznej katastrofy ekologicznej.

Wcześniej autor przeprowadził badania ciemnego nieba na terenie Malvern Hills o wybitnych walorach przyrodniczych (AONB), odnoszące się do tego samego modelu zanieczyszczenia światłem. Wyniki potwierdzają ogólne przewidywania modelu, a także wyraźnie ilustrują względne znaczenie różnych wzorów źródeł światła w różnych odległościach dla środowiska ciemnego nieba.

W artykule również krótko opisane zostały wyniki tego samego modelu zastosowanego do badania nocnego środowiska naturalnego bardzo dużej morskiej farmy wiatrowej, która jest częścią projektu przygotowywanego na kanale La Manche w ramach procesu planowania.

Christopher Baddiley

 

Tłumaczyła Agata Spustek na podstawie oryginału dostępnego na stronach National Optical Astronomy Observatory NOAO

Prezentacja, której dotyczy abstrakt dostępna tutaj

JJ Social Slider