Letnia Szkoła LPTT.
W dniach 17-19 września 2024r. w Izerskim Parku Ciemnego Nieba (osada Orle) odbędzie się pierwsza, Letnia Szkoła Light Pollution Think Tank. To pierwsze tego typu, autorskie seminarium na temat szeroko pojętej tematyki ochrony ciemnego nieba, a dokładniej w ujęciu naturalnego środowiska nocnego w obliczu zagrożenia sztucznym światłem, którego inicjatorem jest zespół ekspertów i naukowców pracujących na co dzień w różnych uczelniach, ale skupionych pod wspólnym symbolem LPTT. Istnieje bowiem coraz pilniejsza potrzeba ograniczenia zanieczyszczenia światłem poprzez redukcję skutków ubocznych wykorzystania sztucznego oświetlenia, przy jednoczesnym zachowaniu jego zalet jako niezbędnego elementu współczesnej cywilizacji. Osiągnięcie tego celu wymaga współpracy wielu dziedzin nauki i techniki – od badań podstawowych po badania stosowane i wdrożeniowe. Wyniki badań naukowych muszą być przełożone na naszą codzienność przez odpowiednie przepisy prawne, rozwiązania techniczne i, co niezwykle ważne, podnoszenie świadomości społecznej. Istotne jest więc uwzględnienie problemu emisji sztucznego światła w ochronie przyrody. Dlatego też szkolenie jest adresowane w szczególności do osób zajmujących się środowiskiem naturalnym, leśnictwem czy rewitalizacją terenów zielonych, a także zarządców parków narodowych, krajobrazowych czy przedstawicieli JST. Lokalizacja prowadzonego szkolenia nie bez powodu została więc wybrana na terenie Gór Izerskich w schronisku Stacji Turystycznej Orle. Zgłoszenia można kierować na adres:
XII Festiwal Ciemnego Nieba - zaproszenie.
To już XII Festiwal Ciemnego Nieba. Ta edycja jest dla nas szczególna, bo pomimo niekoniecznie znaczącej cyfry z przodu, odbywać się będzie za to pod flagą obchodów 30-lecia działalności inicjatora tego wydarzenia - Stowarzyszenia POLARIS-OPP. Zapraszamy zatem do Sopotni Wielkiej w dniach 10-11 sierpnia 2024r. w szczególności osoby wspierające działalność Programu Ciemne Niebo - Polska.
Wyróżnienie dla Ciemnego Nieba z WFOŚiGW.
Mamy przyjemność poinformować, że Program Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS-OPP został uhonorowany wyróżnieniem w ramach Zielonych Czeków 2024, przyznawanych od 30 lat przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Choć nie otrzymaliśmy nagrody pieniężnej, to jednak kapituła Funduszu doceniła nasze wysiłki w kierunku edukacji i uświadamiania o problematyce zanieczyszczenia sztucznym światłem, która nadal jest bardzo niszowym zagadnieniem wśród problematyki zagrożeń dla środowiska naturalnego (tzw. ekologii nocy). Z pewnością do uzyskania wyróżnienia przyczyniło się także zeszłoroczne nadanie tytułu International Dark-Sky Community dla miejscowości Sopotnia Wielka, co było głównie wieloletnią zasługą grona osób działających pod egidą Stowarzyszenia POLARIS - OPP. Zielone czeki nadawane były z okazji Dnia Ziemi 2024, ale w szczególności za aktywność na przestrzeni 2023 roku. Wyróżnienie zostało nadane w ramach kategorii: "Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej", ale były również inne nominacje w trzech pozostałych tj.: "Ekologiczna osobowość roku", "Gmina Przyjazna dla czystego powietrza" oraz "Inwestycja proekologiczna roku". Przedstawiciele naszego Programu mieli więc zaszczyt odbierać dyplom i gratulacje wśród takich laureatów jak m.in. Miasto Rybnik, Miasto Świętochłowice, Gmina Pszczyna, Koło Łowieckie w Nowinach czy Beskidzki Związek Pszczelarzy „BARTNIK”. Zagadnienie poruszane przez naszą organizację jest jednak unikatowe na skalę nie tylko województwa śląskiego, ale i całego kraju, co jeszcze bardziej mobilizuje nas do działania!
Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba 2024
Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba jest corocznym wydarzeniem obchodzonym w kwietniu, mającym na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia nocnego nieba światłem sztucznym i jego negatywny wpływ na środowisko, zdrowie ludzi, oraz rozwój roślin i zwierząt. Zanieczyszczenie światłem prowadzi do niepotrzebnego marnotrawstwa energii, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla budżetów lokalnych. Inicjatywa promuje także odpowiednie projektowanie oświetlenia zewnętrznego, które powinno skupiać się na oświetleniu konkretnych obszarów bez rozpraszania światła w niepożądanych kierunkach (Nauka w Polsce).
Pomysł na Tydzień Ciemnego Nieba narodził się w 2003 roku z inicjatywy amerykańskiej licealistki Jennifer Barlow, a od 2009 roku, kiedy to świętowano Międzynarodowy Rok Astronomii, wydarzenie zyskało zasięg międzynarodowy. Organizowane jest w okresie kwietniowego nowiu Księżyca, co sprzyja obserwacji gwiazd i zachęca do refleksji nad znaczeniem ciemnego nieba dla naszej planety.
Wydarzenie to wspiera też International Dark-Sky Association, organizacja zajmująca się ochroną ciemnych niebios na całym świecie, która proponuje różnorodne sposoby działania, takie jak przyjęcie "Deklaracji Ciemnego Nieba" czy zaangażowanie w inicjatywy lokalne zmierzające do redukcji zanieczyszczenia światłem. Każdy może przyczynić się do ochrony ciemnego nieba, co jest ważne nie tylko dla miłośników astronomii, ale dla wszystkich, którzy cenią sobie naturalne piękno naszej planety (IDSW).
Newsletter Ciemnego Nieba i LPTT.
Rok 2024 otwiera dla nas szereg aktywności, od działalności popularyzatorskiej i informacyjnej, przez udział w konferencjach naukowych aż po wsparcie działań "państwowych" zmierzających do zmiany sytuacji prawnej problemu zanieczyszczenia światłem w Polsce. O tych i innych wydarzeniach chcemy Państwa informować w Newsletterze Programu Ciemne Niebo i Light Pollution Think Tank, który opracowujemy wspólnymi siłami naszego zespołu. Elektroniczny periodyk ukazuje się od 2023 roku z częstotliwością co ok. 2 miesiące i zawiera najciekawsze informacje z dziedzin związanych z tematyką zanieczyszczenia sztucznym światłem oraz szeroko pojętej ochrony ciemnego nieba. To zbiór krótkich zajawek i linków do wydarzeń, konferencji, publikacji, zapowiedzi czy zmian dot. "light pollution". Do newslettera można równie szybko dołączyć, co i zrezygnować z otrzymywania wiadomości, dzięki czemu warto wypróbować nasz kanał komunikacji. Zachęcamy także do nadsyłania informacji - ALERT CN jest do Państwa dyspozycji, a najistotniejsze informacje dodamy także do najbliższego numeru newslettera, który odbiera już blisko 200 stałych subskrybentów! Pobierz Poradnik multidyscyplinarny i dopisz się do listy. Zapraszamy!
Zielona Konferencja 2.0
Instytut Metropolitalny wraz z Katedrą Prawa Administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na drugą edycję Zielonej Konferencji pt.: "Polityka zrównoważonego oświetlenia zewnętrznego. Aspekty prawne, polityczne, techniczne i środowiskowe". Celem konferencji jest konceptualizacja polityki zrównoważonego oświetlenia zewnętrznego – propozycja „umocowania” jej w systemie prawnym, w tym planistycznym, a także popularyzacja zagadnienia w środowisku samorządowym i eksperckim. Pokłosiem konferencji będzie publikacja. Jak podkreślają organizatorzy, w polskim systemie prawnym brakuje kompleksowych rozwiązań, które z jednej strony umożliwiałyby zaspokajanie potrzeb ludzi związanych z zewnętrznym oświetleniem elektrycznym (użytkowych, estetycznych, gospodarczych, itp.), a z drugiej strony zapewniałyby ochronę zdrowia, środowiska i przyrody przed negatywnym wpływem nadmiernej i niekontrolowanej emisji sztucznego światła. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie POLARIS-OPP w Sopotni Wielkiej. Patronat nad konferencję sprawuje Light Pollution Think Tank. Konferencja odbędzie się na Uniwersytecie Gdańskim, Wydział Prawa i Administracji, 19 kwietnia (piątek) 2024 r. Rejestracja uczestników trwa do końca marca 2024 r. (nie przewiduje się transmisji on-line). Szczegółowe informacje na stronie: https://im.edu.pl/zielona-konferencja20/
Strona 1 z 21